Orgona

Templomunk első orgonája 1764-ben épült, Ferdinand Schwarz grazi mester munkája (2 manuál, 23 regiszter). Többszöri átépítés után a sípokat a Rieger cég 1932-ben újakra cserélte, ekkor egy 12 regiszteres pneumatikus orgonát építettek. Ez a hangszer csak liturgikus célokra volt használható.

1987-ben Szigeti Kilián OSB, Áment Lukács OSB és Trajtler Gábor orgonaművészek tervei szerint új - barokk diszpozíciójú - koncert-orgona épült, mely a budapesti AQUINCUM orgonagyár munkája (2 manuál 19 regiszter) A gyönyörű szekrényt Schretzenmayer Gáspár laikus testvér szobrai díszítik.

2007-ben esedékessé vált a hangszer teljes tisztítása, újraintonálása és hangolása. A munkát a Varga Orgonaépítő Kft (Taksony) kiváló minőségben végezte el. Mostanra orgonánk újra a 20 évvel ezelőtti fénylő hangján szolgálja a liturgiát, és gyönyörködteti a hangversenyre járók lelkét.

Diszpozíció:

P+I, P+II

Játéktechnikai segítők:
Nyelvek el, Léptetők

Mechanikus billentyű- és elektromos regisztertraktúra, 32 soros setzer-kombináció
A nyelvregisztereket a Carl Giesecke cég szállította.

Egy kis kóstoló az orgona hangzásvilágából:

D. Buxtehude: Toccata in d - részlet
orgonál: Soós János
Koncertfelvétel 2008. 08. 24.

J-A. Guilain: Suite du deuxie`me ton - Basse de trompette - részlet
orgonál: Tatai Dániel
Koncertfelvétel 2009. 08. 09.

Az oldal tetejére ^